Doba čtení >5 min.

Agilní PR{ůjem} – První část: Kdo není agilní s námi, je proti nám

“My teď jedeme agilitu.”

“Máme přece ranní stand-up, tak to jedeme ve Scrumu, ne?”

“Plán? Ne, musíme být agilní, plán by nás svazoval.”

“Nám tyhle rádoby módní přístupy nefungují. Vývojáři mají programovat a ne sedět dvě hodiny na schůzce.”

“Už jsem na všechno to agilní fakt alergickej. Mají sice v týmu dva agilní kouče, ale release už potřetí odkládají.”

Určitě jste v poslední době podobná tvrzení ve svém okolí zaslechli či o nich alespoň četli. S agilními transformacemi se doslova roztrhl pytel a kdo není agilní, jako by nebyl. Protože jsme sami na slovo “agilní” již poměrně alergičtí, pokusíme o daném tématu psát co nejvíce bez něj. A vlastně je to docela jednoduché, dalo by se vyměnit například za výraz “selský rozum” či méně české “flexibilní”.

Ale proč? Proč chtějí všichni zavádět Scrum, Kanban, SAFe, Lean, apod? Ale PROČ? To je velmi přesná otázka, kterou si často před naším vstupem do “agilního” světa nepoložíme. A nebo na ni odpovíme špatně:

“Musíme držet krok s dobou, zákazníci požadují agilní týmy.” Špatně.

“No, když mají tribes* a squads* v XYZ, měli bychom je mít také.” Špatně.

*pozn: Viz Spotify model. P.S.: Řekneme Vám jedno tajemství. “Spotify model” ani ve společnosti Spotify nefungoval tak, jak byl zobrazován. Více si můžete přečíst například zde.

Tip č. 1: Vždy se ptejte PROČ?

Už víme proč? A víme, co tato transformace obnáší? Provedli jsme důkladnou analýzu rizik? Jsme ochotni změnit zaběhnuté pořádky? Jsme si vědomi toho, že se jedná o dlouhodobý (nikdy nekončící) proces?

A víme JAK? Určitě můžeme doporučit začít s málem, s prvním krokem. Například vyhodnotit aktuální stav a největší problémy a výzvy, se kterými se potýkáme, např. posouvání termínů, velmi časté změny zadání od zákazníka, na kterém se již delší dobu pracuje, apod. A poté zvolit nejmenší možný krok směrem k cíli. Nastavme si vhodný časový rámec, po kterém vyhodnotíme, zda to byl krok správným směrem a celý proces zopakujme

Tip č. 2: Věnujte dostatek času vyhodnocení výchozího stavu. U všech problémů hledejte reálnou příčinu (Znáte metodu “5x proč?”).

Tím se dostáváme k nejsilnější zbrani v portfoliu agilního týmu (už nám tam to slovo opět proklouzlo) – a tím je Retrospektiva. Nemusíte mít vyladěný Scrum se všemi jeho náležitostmi, ale využívání principů retrospektivy Vás posune o notný kus dopředu.

Kolikrát jste měli možnost se s kolegy, s Vaším nadřízeným, či dokonce se zákazníkem zastavit v nekončném běhu za dalším termínem a společně vyhodnotit, co Vám funguje, co Vás naopak zpomaluje, co se povedlo, nebo se dokonce vzájemně pochválili? Z každé retrospektivy vyvoďte alespoň jednu (ne však více než tři) “Action Item” – výzvu k akci, chcete-li. Ta by měla být jasně definovaná, měla by mít garanta – toho, kdo dohlédne na to, aby se kroky ke zlepšení děly – a také datum, do kdy chceme tuto výzvu zvládnout. Nejpozději do další retrospektivy. Ať máme možnost vyhodnotit, zda jsme udělali krok správným směrem. Může se stát, že zjistíme, že tudy cesta nevede. I tak jsme se posunuli dál. Už víme, co nefunguje a nejspíš i proč (to jsme minule nevěděli) a můžeme zkusit další krok, který se nám s informacemi, které aktuálně máme, zdá nejsprávnější. Pokud si nejsme jisti, je dobré zvolit takové řešení, u kterého nás neúspěch bude stát co nejméně prostředků a způsobí co nejméně následných komplikací.

Touto aktivitou zajistíme, že se budeme neustále posouvat kupředu, zlepšovat naši (spolu)práci a odstraňovat elementy, které nám brání v efektivním dosahování cílů.

Tip č. 3: Zaveďte pravidelné retrospektivy.

Už jste zkusili tzv. Health check na úrovni Vaší společnosti, oddělení či týmu? Ne? Tak o tom si povíme zase příště.

 

Roman Loník, Frustration remover, Engineering Software Labs, obsah vznikl pro společnost GEM System

 

Agilní přístup v praxi a metodika SAFe

Metodika SAFe (Scaled Agile Framework for Enterprises) představuje aplikování Agile přístupu na úrovni celé společnosti. Jako příklad se jedná o aplikování SAFe v rámci vývoje IT produktů. Metodiku SAFe využíváme v GEM System od roku 2019.

Agilní vývoj a metodika SCRUM

GEM System využívá na svých projektech moderní a progresivní technologie a agilní projektové techniky. Mezi standardně používanými projektovými technikami na aktuálních projektech používáme aktivně zejména techniky agilního vývoje software typu Scrum, Kanban či DevOps.

Recommended Posts